Z Małej Szkoły w Wielki Świat
  Podobne projekty

 

Termin: X 2009 roku – X 2013 roku

 

Adresaci: uczniowie klas I-VI Małych Szkół oraz ich nauczyciele i dyrektorzy.

 

Opis:

 

Celem projektu było wsparcie uczniów Małych Szkół (klasy I-VI) w rozwijaniu trzech kompetencji kluczowych: kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, kompetencji społecznych i obywatelskich oraz umiejętności uczenia się.

Bezpośrednim beneficjentem projektu byli uczniowie klas I–VI, 119 małych wiejskich szkół podstawowych z 9 województw w Polsce: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, oraz opolskiego. Szkoły te są prowadzone przez lokalne stowarzyszenia rozwoju wsi, samorządy gminne i inne podmioty. Pośrednio adresatem działań w projekcie byli dyrektorzy i nauczyciele szkół uczestniczących w projekcie.


Fundacja Civis Polonus odpowiedzialna była za rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich wśród 7000 dzieci, biorących udział w projekcie.


W ramach projektu, Fundacja odpowiadała za:
­ - powstanie materiałów metodycznych, służące rozwojowi kompetencji społeczno-obywatelskich, uwzględniające aktywne i atrakcyjne formy uczenia się oraz specyfikę środowiska edukacyjnego Małych Szkół,
­ - opracowanie scenariuszy  projektów edukacyjnych dotyczące kompetencji społeczno-obywatelskich dla uczniów klas I-III (16 godzinne) i IV-VI (20 godzinne),
­ - organizacje dla najzdolniejszych uczniów z kl. 4-6, 5-dniowych Letnich Obozów Naukowych,
­ - wspieranie poprzez czaty, fora internetowe oraz szkolenia dla zespołów projektowych nauczycieli biorących udział w projekcie.

 

Kilka słów o idei realizowanych projektów społeczno-obywatelskich:

 

Po pierwsze nie bądźmy obojętni! Projekty społeczno obywatelskie rozwijają wśród dzieci nawyk interesowania się kwestiami społecznymi dotyczącymi najbliższej okolicy. Analizują jaka jest sytuacja dzieci w gminie, jakie są najważniejsze ich problemu, jakie są potrzeby i co należy zrobić, by ich wieś, gmina była bardziej przyjazna najmłodszym.

Po drugie debatujmy! Uczniowie formułują swoje opinie i dzielą się nimi na forum szkoły. Dyskutują o bezpieczeństwie, żywieniu w szkole, sposobach spędzania wolnego czasu. Diagnozują problemy i znajdują ich rozwiązania.

Po trzecie wywieramy wpływ! Dzięki projektowi odżywają samorządy uczniowskie! W szkołach organizowane są otwarte, przejrzyste i angażujące wybory reprezentacji SU. Kandydacie debatują i zachęcają do rozmów o przyszłości szkoły. Dzieci spotykają się regularnie z dyrektorami swoich szkół czasie, których konsultują planowane decyzje jakie mają zostać podjęte a dotyczą dzieci. W ten sposób rodzi się na terenie szkoły dialog obywatelski, włączający uczniów w proces podejmowania decyzji.

Po czwarte działamy i zmieniamy! Dzieci praktykują aktywne obywatelstwo poprzez podejmowanie konkretnych działań na rzecz dobra wspólnego. Organizują spotkania międzypokoleniowe, prowadzą akcje informacyjne, dbają o przestrzeń publiczną. 

Latem, uczniowie szczególnie zainteresowani polityką i sprawami społecznymi biorą udział w Letnich Obozach Naukowych. Pięciodniowe turnusy w Warszawie to czas na poznanie ciekawych, przyjaznych, ważnych i inspirujących miejsc stolicy, a także okazja do odwiedzenia instytucji politycznych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych.

 

 

Finansowanie: Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dodatkkowych informacji chętnie udzieli Karolina Pucek:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
 

aktualności

 
Zapraszamy do przeczytania relacji z Letnich Obozów Naukowych
 
galeria
 
 
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
             
Lider:
 
alt Federacja Inicjatyw Oświatowych, www.fio.org.pl
 

Partnerzy:

altSzkoła Wyższa Przymierza Rodzin, www.swpr.edu.pl
 
altFundacja Partnerstwo dla Środowiska, www. fpds.pl
 
alt Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA, www.fala.edu.pl
 

Finansowanie:

Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

alt alt
 
 
 
Szkoła - przejrzysta przestrzeń publiczna
 
Szkoła Obywateli
 
Praca z dzieckiem z ADHD/ODD
 
Civis Polonus - Lokalnie
 
Zapobieganie dyskryminacji dzieci z ADHD w szkole
   
       

 

Fundacja Civis Polonus
ul. Bagatela 10/36 00-585 Warszawa
tel/fax 22 827 52 49
509 725 536